4 listopada 2014 r. w Naszej szkole odbyło się interesujące spotkanie z literaturą serbską. Uczniowie klasy I A i I B liceum mieli przyjemność poznać serbskiego pisarza Ranko Risojevicia, autora powieśći ,,Bośniacki kat". Gość podczas spotkania pozwolił sobie wyjść na chwilę z oficjalnej roli wielkiego pisarza i opowiedział nam o czasach, gdy jeszcze uczył matematyki w bośniackich liceach. Były nauczyciel wyznał, że swoje lekcje matematyki zaczynał zawsze od informacji, że pozwala na swobodne opuszczanie zajęć. Uczniowie, którzy nie mieli ochoty uczestniczyć w lekcji mogli wyjść z klasy. Część uczniów zdezorientowana nowymi okolicznościami radośnie opuszczała salę wtedy Pan Risojević rozpoczynał zajęcia na najbardziej interesujący młodzież temat. I już zawsze piętnaście minut z każdej lekcji poświęcał na rozmowy z młodzieżą. Ci, którzy na pierwszej lekcji wyszli, później już nigdy nie opuścili zajęć. I nikt już nigdy nie wątpił, że matematyka nie szkodzi literaturze. Spośród uczniów Ranko Risojevicia większość zostawała romanistami, często tłumaczami literatury, lub/i pisarzami.
Na spotkaniu poznaliśmy warsztat pisarza oraz okoliczności powstania ,,Bośniackiego kata". Dowiedzieliśmy się też, że powieść wywołała w Serbii wielką dyskusję na temat kary śmierci i do tej pory jest ,,obowiązkową lekturą" serbskich prawników.

Pisarzowi towarzyszyła tłumaczka literatury serbskiej Agnieszka Żuchowska- Arendt oraz Marcin Staszewski reprezentujący wydawnictwo Nokturn.

Gości zaprosiła Barbara Zaborowska- nauczyciel języka polskiego i wychowawca klasy I a.

Ranko Risojevic (ur. 1943), pisarz, tłumacz i krytyk literacki, z wykształcenia historyk matematyki, dyrektor Biblioteki Narodowej i Uniwersyteckiej w Banialuce w latach 1999-2011, otrzymał w tym roku statuetką "Złotej Sowy" za najlepszą nie opublikowaną powieść "Noć na Uni".

Bośniacki kat to wyśmienicie napisana historia człowieka, który jako urzędnik państwowy zawsze pozostawał wierny ideom cesarstwa, lecz jednocześnie miał swoje prywatne życie, które nierzadko toczyło się w podejrzanych, sarajewskich kręgach rządzonych przez miejscowych rzezimieszków i rozbójników. To jednak także piękny przewodnik po Sarajewie oraz Bośni i Hercegowinie przełomu XIX i XX w., ukazujący w wyjątkowy i literacki sposób zderzenie dwóch światów: uporządkowanej Europy i nieokiełznanego Orientu. W 2004 roku powieść "Bośniacki kat" otrzymała nominację do najważniejszej serbskiej nagrody literackiej NIN (odpowiednik polskiej nagrody NIKE), zaś w 2005 roku została wyróżniona prestiżową nagrodą im. Branko Ćopicia przyznawaną corocznie przez Serbską Akademię Nauk i Umiejętności.

Facebook